شهیدسیدجعفرمیرباقری

شهیدسیدجعفرمیرباقری

سید جعفر میرباقری در 28 خرداد سال 1344 در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود؛ وی اولین فرزند خانواده بود.
او در اوایل انقلاب با اینکه 13 سال بیشتر نداشت اما در پخش اعلامیه حضرت امام و شرکت در راهپیمایی ها فعال بود. در هنگام حکومت نظامی به جرات می توان گفت اولین فردی بود که صدای تکبیرش به گوش می رسید. در روز 17 شهریور اوایل صبح از منزل بیرون رفت و ساعت 4 بعد از ظهر به خانه برگشت و طبق گفته خودش در آن روز گلوله ای از نزدیکی او رد شده ولی به وی اصابت نکرد.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وارد دبیرستان ابوریحان شد و در رشته علوم انسانی ادامه تحصیل داد و در کنار تحصیل به کار نیز اشتغال داشت.
در رابطه با خصوصیات اخلاقی این شهید می توان به نجابت، افتادگی و احترام به پدر و مادر اشاره نمود، به طوری که هرگاه پدر خود را می دید مقابل او می ایستاد و احترام می گذاشت. هیچ گاه نماز شب او ترک نمی شد.
اوایل جنگ برای دفاع از کشور، دین و ملت خویش خود را برای اعزام به جبهه معرفی کرد ولی بدلیل کم بودن سنش (16 سال) او را نپذیرفتند. از این موضوع بسیار ناراحت بود تا اینکه روزی در مسجد هدایت درخواست اعزام به جبهه کرد که آنها رضایت والدین او را خواستار شدند و پدر و مادرش نیز رضایت نامه را امضا کردند. آنها بعد از گرفتن رضایت نامه گفتند: ما سید را فقط به خاطر شهامت و رشادتش به جبهه می بریم.
او پس از یک ماه تعلیم در پادگان، به جبهه سوسنگرد اعزام شد و مدتی در جبهه ماند و برای مرخصی چند روزی به تهران بازگشت و مجددا به جبهه های سوسنگرد عازم شد.
سید جعفر در تاریخ 27 دی ماه 1359 در منطقه عملیاتی مالکیه در سن 16 سالگی به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکرش را در هشتم بهمن ماه همان سال در بهشت زهرا، قطعه 24، ردیف 63، شماره 17 به خاک سپردند.

قسمتی از وصیت نامه شهید

خواهران من زینت زن حفظ حجاب است و پیام شهیدان در سنگر، حفظ حجاب شما علیه کفار می باشد. برادران من راه مرا ادامه دهید و مبادا امام را تنها بگذارید که این باعث ناراحتی روح شهدا می شود.