گذری بر تاریخچه هرازجان از زبان مرحوم محمدی

گذری بر تاریخچه هرازجان از زبان مرحوم محمدی

گفتگو با جناب آقای حاج سیدعلی محمدی

این گفتگو مربوط به چند سال قبل و در زمان حیات حاج سیدعلی محمدی با ایشان انجام شده و از آن حیث که حاوی نکاتی بسیار جالب در مورد تاریخ جاسب و هرازجان است در سایت موسسه محبین ولی عصر بازنشر می شود. ان شالله خداوند متعال درجات مرحوم حاج سیدعلی محمدی را متعالی و ایشان را مهمان اجداد مطهرشان گرداند.

مرحوم حاج سیدعلی محمدی در سال 1300 متولد شدند. ایشان جزء معتمدین قدیمی روستای هرازجان بوده و همواره از احترام زیادی در بین اهالی جاسب برخوردار بودند. اگر بخواهیم تنها یک نمونه از خدمات ایشان برای روستا را نام ببریم باید گفت، با توجه به شناخت کافی که نسبت به منطقه داشتند محل حفر چاه آبی که هم اکنون آب شرب هرازجان را تامین می کند توسط ایشان مشخص شده است. ان شالله در آینده بخش هایی از فیلم این مصاحبه که حاوی نکاتی بسیار جالب در مورد تاریخ جاسب و هرازجان است از همین طریق ارائه خواهد شد.

 ------------------------------------------------------------------

مکتب خانه در هرازجان

در زمان قدیم کودکان روستا تنها در فصل زمستان درس می خواندند. تقریبا 80 سال پیش شخصی به نام شیخ محمدحسن از آران بیدگل به عنوان امام جماعت به روستا آمده بود و کودکان برای درس خواندن پیش وی می رفتند. در آن زمان از یک حلبی کوچک به عنوان کاغذ و به جای جوهر از دوده هایی که  از تنورهای نان پزی روی دیوار یا سقف خانه ها به وجود می آمد، استفاده می شد. در آن موقع قرآن تنها کتاب برای تدریس بود و بچه ها با قران، خواندن و نوشتن را یاد می گرفتند.

 ------------------------------------------------------------------

هجوم دزدان و غارتگران به هرازجان

در زمان قدیم مردم روستا از دست غارتگران در امان نبودند و هر چند وقت یک بار مورد حمله آنها قرار می گرفتند. دزدان، حیوانات، لوازم زندگی و حتی افراد را با خود می بردند. به همین علت هنگامی که دزدان به هرازجان حمله می کردند مردم، دختران خود را در زیر زمین خانه ی یکی از اهالی (کـه دارای زیرزمین بزرگی برای نگه داری آذوغه در زمستان بود) پنهان می کردند تا در امان باشند. گاهی اوقات نیز مردم برخی از وسایل زندگی خود ـ حتی رختخوابها را ـ داخل آب ریخته تا دزدان نتوانند آنها را با خود ببرند.

 ------------------------------------------------------------------

 

تقدس خاک مزار از نظر دیگر آبادیها

قبرستان هرازجان بواسطه اینکه محل دفن علما و حتی مجتهدین بوده است از گذشته همواره مورد احترام مردم ده و حتی دیگر روستاهای اطراف قرار داشته به گونه ای که برای مثال در گذشته اهالی آبادی های اطراف به مزار می آمدند و مقداری از خاک آن را داخل کیسه ای ریخته و به آبادی های خود می بردند و آن کیسه را بالای جوی آبی؛ که به زمین کشاورزی شان منتهی می شد، می بستند بگونه ای که انتهای کیسه داخل آب قرار می گرفت و این آب، آرام آرام خاک را در خود حل می کرد و داخل زمین می برد. آنها اعتقاد داشتند که به خاطر تقدس این خاک، دیگر زمین کشاورزی شان دچار آفت نخواهد شد. همچنین در سال های دور، دسته های عزاداری در روز عاشورا از 6 آبادی اطراف به این قبرستان می آمدند و در اینجا مراسم عزاداری وتعزیه خانی برگذار می کردند. بسیاری از اشخاص نیز هنگام ورود به قبرستان هرازجان بعنوان احترام، کفش های خود را در می آوردند و با پای برهنه بر سر مزار گذشتگان می رفتند.

 ------------------------------------------------------------------

قلعه هرازجان

البته قدمت استفاده از این قلعه بیش از یکصد سال قبل بوده است. در قدیم از این قلعه برای محافظت از روستا استفاده می شد این قلعه سه طبقه بوده که یک طبقه آن مخصوص انبار کردن آذوقه و مواد غذایی و در یک طبقه آن اشیاء و لوازم گرانقیمت نگهداری می شد. در هنگام هجوم دزدان، اهالی ده داخل قلعه می رفتند و از آنجا به دزدان و غارتگران تیراندازی می کردند و مانع ورود آنها به هرازجان می شدند. در زیر این قلعه نیز تونل هایی حفر شده بود که از طریق آنها می شد به چند نقطه آبادی دسترسی پیدا کرد. برای مثال یکی از این تونل ها  از بیرون ده می آمد. در آن زمان درختهای داخل هرازجان مانند الان بلند نبودند لذا کسی که در طبقه آخر قلعه قرار می گرفت اشراف کاملی بر روستا پیدا می کرد. یکی از اهالی روستا که تیرانداز ماهری بود توانسته بود از روی همین قلعه یکی از دزدان را که در حال دزدی در یکی از خانه ها در انتهای روستا بود، هدف قرار داده و زخمی کند.